Obudowa teleinformatyczna, szafa teletechniczna, krosownicza, czy serwerowa – wiele określeń posiada produkt, który postaramy się Państwu przybliżyć w poniższym opisie.

   Jak sama nazwa wskazuje jest to szafa, tylko, że wykonana z metalu, posiadająca 2 pary belek rackowych (lub 3 pary, dla szaf serwerowych o nośności 2000kg). Jej głównym przeznaczeniem jest umieszczenie i uporządkowanie komponentów pasywnych (np.patch panele )i aktywnych (np. zasilacze UPS) wchodzących w skład sieci teleinformatycznej. Uniwersalność szaf, pozwala na ich zastosowanie również w energetyce, studiach nagrań, sieciach monitoringu CCTV, a wszystko dzięki zastosowaniu standardowego rozstawu belek rack – 19'' (48,26cm). Producenci urządzeń, do powyższych zastosowań po prostu przyjęli standard wykonania swoich produktów od kolegów z branży IT tak, aby i ich sprzęt mógł znaleźć swoje miejsce w szafie rack.

   Kolejnym wyznacznikiem jest jednostka U (44,45 mm) – czyli wysokość montażowa komponentów montowanych na belkach. Szafy stojące dostępne są w zakresie od 15 do 47U, natomiast szafy wiszące od 4 do 27U – czyli odczytując kod /nazewnictwo szaf daje to nam możliwość np. 15U – montaż 15 urządzeń/produktów wykonanych w standardzie 1U.

   Przy wyborze zawsze należy uwzględnić wariant rozbudowy szafy o kolejne produkty, jak również swobodny przepływ powietrza, który ma bardzo istotne znaczenie przy chłodzeniu urządzeń zamontowanych w racku. Zaleca się wybór modelu o 1/3 większą niż ilość zajętych jednostek U. Na przykład – według naszych wyliczeń zajmiemy 20 jednostek U – naturalny wybór to szafa 22U, dla bezpieczeństwa należy rozważyć opcję 27U.

Gdy już dobierzemy wysokość, należy dobrać odpowiednią głębokość montażową. Czym jest ta „głębokość montażowa”? W skrócie jest to maksymalna długość na jaką można rozstawić belki rackowe. Często klienci mylą ją z głębokością szafy widząc w opisie np. „szafa rack 600x600” uznają, że jeśli posiada gł. gabarytową 600mm, to można tam zmieścić produkt o głębokości max 600mm. Jest to błąd – przyjmuje się, że od wartości gabarytowej należy odjąć 15cm (w przypadku szaf 600 i 800mm) do 20 cm (w przypadku szaf o głębokości  1000 i 1200mm), aby uzyskać rzeczywistą wartość rozstawu rack. Należy również pamiętać, że każdy sprzęt aktywny oprócz swojej obudowy posiada osprzęt, który również odbiera nam kolejne 10 cm w przestrzeni – kable zasilające oraz organizery do nich, uszy montażowe w serwerach i ups'ach, patchcordy. Tak więc sumując: przy serwerze o głębokości np. 50 cm nie wybierzemy szafy 600mm, gdyż jej rozstaw belek rack to 45 cm, a kolejne 10 cm zajmie nam osprzęt. Idealnym wyborem jest więc wariant o głębokości 800mm, z rozstawem belek do 65cm – serwer mieści się na rackach i mamy spory zapas przestrzeni na dodatkowy osprzęt.

   Jakie mamy rodzaje szaf teleinformatycznych? W dużym skrócie można podzielić je na 2 podgrupy: stojące i wiszące.

   Szafy teleinformatyczne stojące – jak sama nazwa wskazuje będą one stały na kółkach, stopkach, lub przy większym obciążeniu na podstawie/cokole. Przy wyborze należy się kierować rodzajem sprzętu tam umieszczonego. Gdy przeważa sprzęt pasywny – warto wybrać szafę z przednimi drzwiami szklanymi a tylnymi metalowym np. produkty ipTIME,TOTEN. Gdy większość to aktywa – ups'y, switche, serwery – a więc urządzenia emitujące dużo ciepła zaleca się wybór szaf serwerowych TOTEN z drzwiami przednimi i tylnymi perforowanymi, które umożliwiają szybszą wymianę ciepła.

   Szafy wiszące rack – montowane na ścianach. Standardowymi wymiarami są 450mm oraz 600mm głębokości. Gdy jednak nie mamy sprecyzowanego miejsca montażu można wybrać ofertę szaf stojąco-wiszących Alantec, które dzięki dedykowanemu cokołowi zamieniają ją z wiszącej na stojącą. Podobną taktykę stosuje ipTIME w serii szaf PRO – dzięki kółkom lub stópkom otrzymujemy ten sam efekt.

   Gdy często musimy zaglądać do urządzeń zamontowanych w wiszącej obudowie warto skorzystać z typu szaf dzielonych, dwusekcyjnych. Ich budowa - 2 sekcje złączone zawiasami – pozwala na łatwy dostęp do jej tylnej części. Obudowy te dostępne są o głębokościach 550mm i 600mm.

  Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat szaf teleinformatycznych. Jeśli poszukują Państwo dodatkowo specjalistycznych rozwiązań np. modeli z klimatyzatorem, o szczelności IP54, IP55 zapraszamy do kontaktu z nami - znajdziemy żądany produkt w przystępnej cenie.