• Patch panele

  • Parametry

Co to jest patch panel

Głównym, pasywnym komponentem sieci teleinformatycznych jest patch panel, znany również pod następującymi nazwami: panel krosowy, krosownica. Służą one do bezpośredniego podłączania okablowania strukturalnego. Stanowią zakończenie połączenia panel-gniazdo. Z tyłu patch panela terminuje się na stałe przewody typu skrętka, które prowadzą do gniazd abonenckich. Z przodu zakończenie połączenia stanowią gniazda typu RJ45. Montuje się je bezpośrednio w szafach rackowych stojących lub wiszących. Dostępne są dwa główne rodzaje paneli krosowych: panele kompletne wyposażone oraz panele niewyposażone typu ramka.

Patch panel – rodzaje i zastosowanie

Wyróżnia się dwa rodzaje patch paneli: kompletne wyposażone oraz niewyposażone typu ramka. Pierwsze z nich zbudowane w standardzie 19” wyposażone są w 24, 32 lub 48 portów typu RJ45, z kolei w standardzie 10” zazwyczaj jest to od 8, do 12 portów typu RJ45. Niniejsze porty połączone są z płytką drukowaną posiadającą zakończenie w postaci złączy szczelinowych LSA lub IDC. Terminację kabli przeprowadza się z wykorzystaniem noży krosowniczych, które mają za zadanie umieścić w złączu jedną z żył skrętki. Zapewniają one możliwość sprawnego organizowania, modyfikowania i zarządzania zaawansowanymi systemami o rozległej architekturze, wprowadzając porządek w plątaninie przewodów.

Z kolei drugi rodzaj: patch panel modularny charakteryzuje się brakiem portów typu RJ45. Dostępny jest zazwyczaj w standardzie 19 cali i posiada ponumerowane puste pola, w których umieszczamy gniazda/moduły RJ45 zgodne z kategorią wykonywanej sieci. Stosuje się je do terminowania modułów do krosowania przewodów typu skrętka komputerowa, modułów przeznaczonych do krosowania przewodów koncentrycznych, a także przewodów światłowodowych.

Panele krosowe w ofercie sklepu UNOTEL

W ofercie sklepu internetowego firmy UNOTEL znajduje się bogaty wybór paneli krosowych przeznaczonych do szaf rackowych stojących, wykonanych w standardzie 19 cali i obudowy teleinformatycznej wiszącej wykonanej w standardzie 10 cali. Dostępne są warianty: kat.5e, 6, 6A ekranowane - STP i nieekranowane - UTP oraz panele telefoniczne 25 i 50 portowe. W asortymencie znajdują się również panele modułowe niewyposażone typu ramka dla systemów modułowych oraz panele krosowe telefoniczne kat.3 wyposażone w 25 lub 50 portów z 6 aktywnymi pinami.