• Szafy wiszące rack

  • Parametry

Szafy wiszące rack 19" i 10"

Każdy sprzęt elektroniczny wymaga dbałości i stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Na telefon komórkowy wystarczy obudowa, ale komponenty teleinformatyczne potrzebują znacznie większej ochrony. Szafy wiszące rack stosuje się głównie do małych sieci lub jako pośredni punkt dystrybucyjny. Służą zabezpieczeniu takich komponentów, jak: switch, zasilacz UPS, rejestrator CCTV, patch panel. Jednocześnie nie zajmują zbyt wiele miejsca. To bardzo prosty, ale też niezwykle skuteczny sposób ochrony wyżej wymienionych komponentów przed uszkodzeniem i ograniczeniem ich sprawnego działania. 

Szafy wiszące rack - najważniejsze cechy

Szafy rack wiszące przede wszystkim zajmują niewiele miejsca. Pozwala to w większym stopniu wykorzystać przestrzeń wokół nich. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o udźwigu takiej szafy, wynoszącym maksymalnie 60 kg (na specjalne zamówienie można wykonać szafę o większym udźwigu). Umieszczane w niej podzespoły nie są lekkie, dlatego ważna jest odpowiednia nośność szafki. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby zabezpieczyć wszystkie komponenty. Dzięki temu można uniknąć kosztownych awarii. Ochronę w opisywanej szafie zapewnia także system chłodzący. Należy bowiem pamiętać, że aktywne komponenty sieci teletechnicznej wydzielają ciepło, które należy odprowadzić na zewnątrz szafy. Zmniejszenie temperatury jest kluczem do bezpieczeństwa, ponieważ zapobiega przegrzaniu, którego efektem mogłoby być ich zapalenie. Wybór szafki rackowej z pewnością nie jest łatwy, ale zdecydowanie warty inwestycji. Kiedy nie wiesz, jaki rozmiar powinna mieć, możesz zwrócić się o poradę informatyka lub specjalisty zajmującego się ich dystrybucją.  Wielkość szafy zależy od tego, ile produktów masz zamiar w niej zamontować (określa to wysokość montażowa), a także, jak głębokie są te urządzenia (określa to głębokość montażowa). Należy je dobrać tak, aby wewnątrz 19" szafki wiszącej rack bez problemu zmieściły się wszystkie komponenty oraz pozostało miejsce na ewentualną  rozbudowę sieci o kolejne urządzenia.

 

Jak wybrać odpowiednią szafę wiszącą rack?

W szafach teletechnicznych można przechowywać switche, fizyczne urządzenia firewall, a nawet całe systemy serwerowe. Zastanawiasz się, jak odpowiednio  dobrać obudowę teletechniczną? Przede wszystkim należy zdecydować się na właściwy rozmiar. Musisz zwrócić również uwagę na sposób wykonania - liczy się jak najwyższy poziom trwałości. To, ile sprzętu zmieści się w szafie, mierzone jest w unitach (U). Standardowe wielkości jednostek sprawiają, że najpopularniejsze są szafy teletechniczne 6U, 9U i 12U o szerokości belek 19” i 10”. Jeśli po zliczeniu wszystkich urządzeń i akcesoriów rackowych dojdziesz do wniosku, że potrzebna Ci szafa 19’’ 9U, to rozważ zakup 12U. Więcej wolnej przestrzeni zapewni lepsze chłodzenie oraz przestrzeń przy dalszej rozbudowie sieci o kolejne komponenty. Może zdarzyć się tak, że potrzebna okaże się szafka rackowa dzielona dwusekcyjna. Taką również znajdziesz w naszym asortymencie. Warte uwagi są też szafy zewnętrzne rack o klasie szczelności IP54 i IP55, wykorzystywane przez specjalistów od CCTV, alarmów czy też działających w środowiskach przemysłowych. Świetnym rozwiązaniem są również szafki pyłoszczelne, które chronią komponenty teleinformatyczne przed zanieczyszczeniami. Wśród naszych klientów dużym powodzeniem cieszą się szafki z metalowymi drzwiami. Zapewniają duże bezpieczeństwo, dlatego sprawdzają się w szkołach, przedszkolach, miejscach przemysłowych, halach produkcyjnych, a także na zewnątrz.