Patch panel, panel krosowy, krosownica – choć brzmią różnie, nazywają ten sam produkt, który postanowiliśmy Państwu przybliżyć w poniższym artykule.
Patch panel to główny, pasywny komponent okablowania strukturalnego. Montowany jest w szafach rackowych. Stanowi on zakończenie połączenia panel - gniazdo. Z tyłu panela, na stałe, terminuje się przewody typu skrętka prowadzące bezpośrednio do gniazd abonenckich. Z przodu zakończony jest gniazdami RJ45. Można wyróżnić 2 typy paneli:
- panele kompletne wyposażone
- oraz niewyposażone typu ramka.
Panele krosowe kompletne wyposażone są w 24, 32, 48 portów RJ45 - w przypadku paneli w standardzie 19'' - a w przypadku paneli 10'' od 8 do 12 portów. Porty te połączone są z płytką drukowaną, zakończoną złączami szczelinowymi LSA bądź IDC. Terminacja „zarabianie” kabli odbywa się za pomocą noży krosowniczych, które umieszczają w złączu jedną z żył skrętki. Nasza oferta obejmuje również panele krosowe telefoniczne kat.3 wyposażone w 25 lub 50 portów z 6 aktywnymi pinami.



Marka ALANTEC idąc naprzeciw oczekiwaniom klientów, jak również mając na uwadze, duże upakowanie szaf rackowych wprowadziła do swojej oferty serię OPTIMUM, której to panele nieekranowane UTP i ekranowane STP kat.5 i kat.6 mają wysokość montażową 0,5U - zaledwie 22,22mm. Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym przez producenta są panele serii NAVI LED wyposażone w diodę LED, która informuje nas o poprawnym połączeniu z urządzeniem pasywnym, poprawnym połączeniu z urządzeniem aktywnym lub o braku połączenia między panelem a gniazdem abonenckim.
Patch panel STP kat.5e 0,5U 24 porty RJ45 seria OPTIMUM
Panel krosowy niewyposażony - ma budowę ramki, w której znajduje się 24 lub 48 pustych portów przystosowanych do montażu gniazd typu KEYSTONE. Montaż kabli odbywa się za pomocą modułów, w które należy zaterminować kabel i całość wpiąć w puste pole panela. Do zalet tego systemu można przede wszystkim zaliczyć łatwość w dodawaniu nowych gniazd, jak również późniejszą korektę połączenia.
Tej możliwości nie posiadają panele wyposażone, gdyż aby dodać nowy punkt lub skorygować błędy należy cały panel wraz z kablami wyciągnąć z szafy – często jest to trudne i niemożliwe do wykonania ze względu na gęstość upakowania w szafie oraz mnogość połączeń ze switchem, centralą telefoniczną lub innym medium. Panel możemy także wyposażyć w złącza światłowodowe lub telewizyjne typu F wykorzystując specjalne adaptery umożliwiające takie połączenie.
Patch panel niewyposażony 24 porty
Mamy nadzieję że przybliżyliśmy Państwu temat patch paneli. Zapraszamy do kontaktu z nami a znajdziemy panel, który spełni wymagania stawiane budowanej przez Was sieci.