Patch panel, panel krosowy, krosownica – choć brzmią różnie, nazywają ten sam produkt, który postanowiliśmy Państwu przybliżyć w poniższym artykule.

   Patch panel to główny, pasywny komponent okablowania strukturalnego. Montowany jest w szafach rackowych. Stanowi on zakończenie połączenia panel - gniazdo. Z tyłu panela, na stałe, terminuje się przewody typu skrętka prowadzące bezpośrednio do gniazd abonenckich. Z przodu zakończony jest gniazdami RJ45. Można wyróżnić 2 typy paneli:

  • panele kompletne wyposażone
  • oraz niewyposażone typu ramka.

   Panele krosowe kompletne wyposażone są w 24, 32, 48 portów RJ45 - w przypadku paneli w standardzie 19'' - a w przypadku paneli 10'' od 8 do 12 portów. Porty te połączone są z płytką drukowaną, zakończoną złączami szczelinowymi LSA bądź IDC. Terminacja „zarabianie” kabli odbywa się za pomocą noży krosowniczych, które umieszczają w złączu jedną z żył skrętki. Nasza oferta obejmuje również panele krosowe telefoniczne kat.3 wyposażone w 25 lub 50 portów z 6 aktywnymi pinami.

          Patch panel 12 portów RJ45 10''   

  
      Patch panel STP kat.6 24 porty RJ45 19''   

      
Patch panel UTP kat.5e 48 portów RJ45
 
 
 

   Marka ALANTEC idąc naprzeciw oczekiwaniom klientów, jak również mając na uwadze, duże upakowanie szaf rackowych wprowadziła do swojej oferty serię OPTIMUM, której to panele nieekranowane UTP i ekranowane STP kat.5 i kat.6 mają wysokość montażową 0,5U - zaledwie 22,22mm. Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym przez producenta są panele serii NAVI LED wyposażone w diodę LED, która informuje nas o poprawnym połączeniu z urządzeniem pasywnym, poprawnym połączeniu z urządzeniem aktywnym lub o braku połączenia między panelem a gniazdem abonenckim.

   
Patch panel STP kat.5e 0,5U 24 porty RJ45 seria OPTIMUM 


     

      Patch panel STP kat.6 seria NAVI LED
 
 

   Panel krosowy niewyposażony - ma budowę ramki, w której znajduje się 24 lub 48 pustych portów przystosowanych do montażu gniazd typu KEYSTONE. Montaż kabli odbywa się za pomocą modułów, w które należy zaterminować kabel i całość wpiąć w puste pole panela. Do zalet tego systemu można przede wszystkim zaliczyć łatwość w dodawaniu nowych gniazd, jak również późniejszą korektę połączenia.

    Tej możliwości nie posiadają panele wyposażone, gdyż aby dodać nowy punkt lub skorygować błędy należy cały panel wraz z kablami wyciągnąć z szafy – często jest to trudne i niemożliwe do wykonania ze względu na gęstość upakowania w szafie oraz mnogość połączeń ze switchem, centralą telefoniczną lub innym medium. Panel możemy także wyposażyć w złącza światłowodowe lub telewizyjne typu F wykorzystując specjalne adaptery umożliwiające takie połączenie.

 

Patch panel niewyposażony 24 porty 
          

 

   Ciekawym rozwiązaniem są 10” i 19” panele aluminiowe pod osprzęt 45x45. Pustą przestrzeń wypełniamy wg własnego zapotrzebowania. Można stworzyć listwę zasilającą, patch panel lub co jest interesującym rozwiązaniem, połączenie listwy zasilającej wraz z panelem krosowym.

           

Panel aluminiowy 10'' pod osprzęt 45x45     
                       
                                 
      

Panel aluminiowy 19'' pod osprzęt 45x45

 
 

   Mamy nadzieję że przybliżyliśmy Państwu temat patch paneli. Zapraszamy do kontaktu z nami a znajdziemy panel, który spełni wymagania stawiane budowanej przez Was sieci.